fbpx

Lokalizace: na nártu nohy mezi 2. a 3. metatarzální kostí, 0,5 cunu proximálně od řasy mezi prsty

Charakteristika:

Ma Dan Yangův bod na dráze žaludku: patří do skupiny 12 nebeských bodů (LU7, LI4, LI11, ST36, ST44, HT5, BL40, BL57, BL60, GB30, GB34, LR3) se širokým terapeutickým účinkem.

2. antický bod (bod mělčiny) na dráze žaludku: wushuxue – bod vody: vzhledem k tomu, že je 2. bodem v pořadí, je zde již stoupající energetický potenciál (mělčina); bod mělčiny působí na yangových drahách u horečky a na yinových drahách u poruch oběhu, degenerativních změn kloubů a u poruch sensibility.

Analgetický bod dráhy žaludku: patří do skupiny bodů, jejichž stimulací ať už jednotlivě nebo v kombinaci s jinými body lze působit na znecitlivění místa nejen u určitých pacientů v jedné části těla nebo v celém těle, ale i u jiných druhů bolesti (zde: hlava, zuby, dolní čelist).

Bod první pomoci na dráze žaludku: patří do skupiny bodů se zvláštním působením při těžkých akutních stavech a bolestí (zde: všechny druhy bolestí, zvlášť bolesti u ledvinové a žlučníkové koliky, akutní bolesti břicha (abdomen), srdeční infarkt), mohou přinést u rychlé terapie v určitých případech i okamžitou úlevu (pomoc).

Důležitý terapeutický bod dráhy žaludku: patří ke skupině bodů se zvláštním účinkem při terapii určitých poruch a onemocnění (zde: snění – noční můry, noční pomočování); ale je také označován jako hlavní-, klíčový-, speciální-, symptomatický a zázračný bod.

Důležité indikace a účinky akupunktury dle TČM odstraňuje škodlivý strach, reguluje oheň v žaludku, odstraňuje horko v žaludku, reguluje qi žaludku, reguluje qi ve střevě, odstraňuje bolesti

Důležité indikace a účinky moxování dle TČM: nejsou známy

Příklady použití tohoto bodu dle Ma Dan Yanga odstraňování škodlivého strachu:                 ST44, ST36, HT5

regulace ohně v žaludku:                              ST44

vyhánění horka ze žaludku:                           ST44

regulace qi žaludku:                                      ST44

regulace qi ve střevě:                                   ST44

odstranění bolesti ve středním zářiči:         ST44

Použití akupunktury

Směr zavedení jehly:           kolmý, šikmý Hloubka vpichu:                   u kolmého zavedení: 0,3 … 1,0 cun; 0,7 … 1,2 cm                                                u šikmého zavedení: 0,5 … 0,7 cunu; 1,0 cm

A na závěr úryvek z písně o 12-ti Ma Dan Yangových bodech (tak, jak se dříve předávaly ústně informace o bodech z generace na generaci): Nádvoří před druhým prstem, tento bod patří na noze k Yangming. Dokáže vyléčit smrtelný chlad v rukách a nohách a je dobrý proti nenávisti k hlasu. Kožní vyrážky a bolest v krku, přetrvávající zívání a bolest zubů. Střídání horeček, bez chuti k jídlu, jehla zde znamená skutečné probuzení.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *