fbpx

Úvaha pro zájemce a praktiky tradiční čínské medicíny

Pot je dle tradiční čínské medicíny vysvětlován jako nadbytek vody v krvi. Tedy zvýšené, nucené pocení v sauně, způsobuje nejen oslabení krve ale má i potažmo vliv na samotné srdce (pot je tekutinou srdce). 

A proto ti, co mají nějakou srdeční poruchu, by se měli sauně spíše vyhýbat! 

Správně prováděné saunování má pro obyvatele našeho podnebného pásma opodstatnění především v chladném počasí.

Typické podzimní a zimní onemocnění je GAN MAO FENG HAN (napadení větrem a chladem). XIEQI napadá povrchový oddíl TAIYANG se svými typickými symptomy chladu. Hlavním principem léčby v této první fázi, je eliminace chladu, která má na svědomí všechny vzniklé potíže. Již stará čínská medicína věděla, že chlad lze velmi dobře vyhnat pocením a snažila se různými metodami (akupunktura, byliny) otevřít póry a uvězněný chlad vypustit. Akupunktura nám v tom významně pomáhá (viz minulý článek o GANMAO FENGHAN https://www.mabaku.cz/1801-2/). 

Saunu tedy lze použít pouze v samotném prvopočátku napadení chladem, ale rozhodně není vhodná v pokročilém stavu, kdy škodlivina je již v YANGMING a je zde začínající horečka. Použití sauny zde vede k zhoršení symptomů, včetně zvýšení teploty a bolestí v krku. 

Častí návštěvníci sauny již sami dovedou odhadnout vhodnost použití sauny.

Jiný případ je použití sauny u severských států, které jsou již ve studeném podnebném pásu. Tam je sauna spíše nutností, je vítána a plní zde nezanedbatelnou úlohu ve vyhánění chladu. Saunování je zde bráno jako preventivní metoda proti nachlazení a významně pomáhá při otužování.

Ale je naprosto nesmyslné, aby se saunování aplikovalo plošně bez ohledu na roční dobu a kondici jedince. Například v létě, kdy se teploty pohybují kolem 30° C je velmi nevhodné, aby saunu navštěvovali oslabení lidé, anorektici atd., a mylně se domnívali, že tím pro sebe dělají to nejlepší.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *