Úvaha pro zájemce a praktiky tradiční čínské medicíny
Pot je dle tradiční čínské medicíny vysvětlován jako nadbytek vody v krvi. Tedy zvýšené, nucené pocení v sauně, způsobuje nejen oslabení krve ale má i potažmo vliv na samotné srdce (pot je tekutinou srdce).
A proto ti, co mají nějakou srdeční poruchu, by se měli sauně spíše vyhýbat!
Správně prováděné saunování má pro obyvatele našeho podnebného pásma opodstatnění především v chladném počasí.
Typické podzimní a zimní onemocnění je GAN MAO FENG HAN (napadení větrem a chladem). XIEQI napadá povrchový oddíl TAIYANG se svými typickými symptomy chladu. Hlavním principem léčby v této první fázi, je eliminace chladu, která má na svědomí všechny vzniklé potíže. Již stará čínská medicína věděla, že chlad lze velmi dobře vyhnat pocením a snažila se různými metodami (akupunktura, byliny) otevřít póry a uvězněný chlad vypustit. Akupunktura nám v tom významně pomáhá (viz minulý článek o GANMAO FENGHAN https://www.mabaku.cz/1801-2/).
Saunu tedy lze použít pouze v samotném prvopočátku napadení chladem, ale rozhodně není vhodná v pokročilém stavu, kdy škodlivina je již v YANGMING a je zde začínající horečka. Použití sauny zde vede k zhoršení symptomů, včetně zvýšení teploty a bolestí v krku.
Častí návštěvníci sauny již sami dovedou odhadnout vhodnost použití sauny.
Jiný případ je použití sauny u severských států, které jsou již ve studeném podnebném pásu. Tam je sauna spíše nutností, je vítána a plní zde nezanedbatelnou úlohu ve vyhánění chladu. Saunování je zde bráno jako preventivní metoda proti nachlazení a významně pomáhá při otužování.
Ale je naprosto nesmyslné, aby se saunování aplikovalo plošně bez ohledu na roční dobu a kondici jedince. Například v létě, kdy se teploty pohybují kolem 30° C je velmi nevhodné, aby saunu navštěvovali oslabení lidé, anorektici atd., a mylně se domnívali, že tím pro sebe dělají to nejlepší.
0 komentářů