My všichni, obyvatelé západních velkoměst, máme díky svému způsobu života oslabený jin. Základem všeho jinu je jin ledvin, ten plodí jin jater atd.
Jin a jang jsou vůči sobě dvě navzájem opačné síly, přičemž však jedna bez druhé nemůže být. Jedna střeží druhou a má strach, aby jí neutekla – nevzdálila se.
Máme-li oslabený jin, více než je záhodno, klesá pod nulovou osu a již neudrží jang, ten stoupá. Proto jsou naše onemocnění z velké většiny jangová, z nedostatku jinu. Je lhostejno, zda se jedná o zánět horních cest dýchacích, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, migrény, infarkt aj. příčina (= kořen nemoci) je stejná.
Léčba dle tradiční čínské medicíny by měla spočívat nejprve v posílení nedostatku a až poté vypuštění nadbytku. Tedy posílení jinu je na prvním místě a teprve potom je práce s jangem. Je potřeba, aby jin posílil a byl schopen si jang zpět přitáhnout a byla nastolena rovnováha. To je léčba příčiny onemocnění a mělo by to být cílem každého terapeuta. Znalí praktici, po zvážení situace, posilují jin a zároveň provádí eliminaci jangu. Ale samotné působení na jang neléčí příčinu onemocnění BEN, ale pouze ovlivňuje BIAO – viz léčba západní medicínou.
Uveďme si jednoduchý případ, který výše uvedené lépe objasní.
Kazuistika: pán 45 let, již půl roku si stěžuje na zápach z úst, bolest zubů dolní čelisti a bolest hlavy na čele. Má červený jazyk a má rychlý pulz (shuo).
za 1) návštěva západního lékaře – všechna vyšetření dopadla dobře a pan doktor to uzavřel, když vás bude bolet hlava – vezměte si Ibalgin. I u zubaře se ukázalo, že zuby jsou bez kazu a dásně bez zánětu. Zde západní medicína končí.
Pacient stále neví, co mu je, nechce to tak nechat a tak vyráží za tradiční čínskou medicínou.
za 2) u praktika čínské medicíny je v místnosti jen stůl a židle. A po rozhovoru s pacientem napsal recept, který zabral… Jak to?
Pojďme se podívat na BAGANG.
Budeme vyplňovat ve směru šipky (odspodu).
Obtíže trvají dlouho = LI
Červený jazyk a zápach = RE
A když se dostaneme úrovně plnosti a prázdnoty (shi/xu) – vidíme plnost horka a zeptáme se „čeho nadbytek“…. YANGU.
Onemocnění BING: YANGSHIRELI, je to tedy jangové onemocnění z nedostatku jinu.
BIAO – můžeme pacientovi ulevit od akutních potíží akupunkturně,
BEN – a poté se zaměřit na kořen nemoci Pozn.: jin je lepší doplňovat bylinami, protože akupunkturně je to zdlouhavé s malým výsledkem.
Na tomto případě je krásně vidět rozdíl mezi západní a čínskou medicínou, kdy čínská medicína umí zasáhnou již v případě funkční poruch a západní kraluje při strukturálních změnách 🙂
0 komentářů