Rozhodli jsme se postupně Vás seznamovat s jednotlivými body Ma Dan Yanga. Jako první jsme si vybrali bod LU7. Má mnohostranné využití a tak se o něm trochu zmíníme, tak jak se o nich pojednávalo v té době.
Lokalizace: Tento bod se nachází 1,5 cunu nad příčnou zápěstní rýhou, v malé prohlubni za bodcovitým výběžkem kosti vřetení, na radiální straně šlachy natahovače palce.
Je bodem luo (bod spojnice) dráhy plic:
zvlášť dobře působí u začínajících funkčních poruch vnitřních orgánů a tvoří spojení:
1. díky longitudinální luo spojnici k orgánům ve funkčním okruhu,
2. díky transverzální luo spojnici k yuan bodu (LI4) spřažené dráhy tlustého střeva
3. tvoří spojení k luo bodu párové větve dráhy plic
Je otvíracím bodem přední střední dráhy (renmai):
otevírá přední střední dráhu a odstraňuje tím její nedostatečnost; působí především u těžkých psychosomatických a vegetativních obtíží; hlavní indikace tohoto spojení (LU-dráhy plic a renmai-přední střední dráhy) jsou stavy prázdnoty všeho druhu, zvláště urogenitálního traktu, zažívání, bronchiálního astmatu
Patří do skupiny 9 zvláštních bodů (LU7, LU11, LI4, ST36, SP6, LR2, LR3, GV14 a CV5) s velmi širokým spektrem působení, které také zahrnují všechny formy infekcí. Protože jako zvláštní bod bezprostředně a silně ovlivňuje ostatní dráhy, nedoporučuje se ho dlouhodobě stimulovat (dráždit).
Je dominantním bodem (zong xue): zong znamená vedoucí, je mistrovským bodem pro ovlivnění všech nemocí hlavy a krku. LU7 je bodem dominantním pro šíji a tak působí na uvolnění svalů na šíji a ramenou a má dobrý účinek u jednostranných bolestí hlavy.
Čtyři dominantní body: čínská akupunktura té doby zmiňuje čtyři důležité body, které ovlivňují dolní a horní polovinu těla. Dva body pro dolní polovinu těla jsou ST36 (zusanli), BL40 (weizhong) a dva, které ovlivňují horní polovinu těla LI4 (hegu) a LU7 (lieque).
Ze starých textů vyplývá, že LU7 je mnohostranný bod, který může být použit pro mnohé symptomy a syndromy.
Má výjimečně dobrý účinek na oblast CV12. Když je tato oblast citlivá nebo bolestivá, jako např. bolesti žaludku, hned nás napadne použít klíčový bod této oblasti ST36. Když nejsou přítomny subjektivní obtíže, ale terapeutovi se při palpaci objeví obranné napětí, je též použití bodu LU7 bráno jako dobrá volba. V oblasti CV12 totiž začíná vnitřní průběh dráhy plic. To vysvětluje použití těchto bodů v kombinaci.
Protože díky akupunktuře bodu LU7 dojde ke zřetelnému uvolnění v této oblasti, které působí také mentálně.
Tento bod má také silný psychický a psychosomatický účinek, např. při emocionálních poruchách, které se objevují díky problémům s dýcháním nebo drážděním v oblasti hrudníku nebo bušení srdce.
Některá ostatní působení: byl také používán u obtíží dělohy, jako je např. nedostavení se menstruace nebo bolesti v podbřišku. Toto je vysvětleno tím, že jeho funkce jako otevíracího bodu mimořádné dráhy renmai má vliv na dělohu.
Další poruchou, u kterých tento bod má uplatnění, je že reguluje vodní cesty a klesající funkce plic. Může při poruše vést k problémům s močovým měchýřem jako např. časté močení nebo malé, také zde se dá využít jeho účinek.
Příklad dobového použití:
Vyhnání vnějšího chladu: LU7, LI4, LI11, ST36
Vyhnání vnějšího větru: LU7, LI4, LI11, GB34
Otevírání CV a rozhýbávání její qi: LU7
Transformování hlenu: LU7
Posílení slabého pocení: LU7, LI 4
Použití akupunktury:
směr zavedení jehly: šikmý, ve směru k bodu LU6 vypouštíme (xiefa), ve směru k bodu LU8 doplňujeme (bufa)
Toto jsou hlavní poznatky z dobových textů tohoto hvězdného bodu Ma Dan Yanga.
0 komentářů