fbpx

Lokalizace: mezi 1. a 2. kostí záprstní, je blíže 2. záprstní kosti. Leží na průsečíku osy procházející tzv. „tygří tlamou“ a kolmice procházející středem 2. záprstní kosti.

Charakteristika:

Bod pramene (yuan xue) dráhy tlustého střeva: je bodem, který informuje o yuan qi daného orgánu, terapeuticky je hodně využíván, řeší disharmonii jinu a jangu a odstraňuje poruchy vegetativní rovnováhy.

Mistrovský bod pro bolesti v přední horní části těla (hui-xue): působí „mistrovsky“ u poruch a onemocnění jemu přiřazených stavů, funkcí, orgánů a částí těla.

Ma Dan Yangův bod na dráze tlustého střeva: patří do skupiny 12 nebeských bodů (LU7, LI4, LI11, ST36, ST44, HT5, BL40, BL57, BL60, GB30, GB34, LR3) se širokým terapeutickým účinkem.

Zvláštní bod (superbod): patří do skupiny 9 zvláštních bodů (LU7, LU11, LI4, ST36, SP6, LR2, LR3, GV14 A CV5), které mají široké spektrum působení a mohou být použity u mnoha indikací.

Bod látkové výměny dráhy tlustého střeva: patří do skupiny 8 vyzkoušených bodů se zřetelným účinkem na látkovou výměnu; je využíván díky své lokalizaci a přiřazenému orgánu obzvlášť u alergií a bronchiálního astmatu tak jako u neinfekčních kožních (vyjma karcinomu) onemocněních.

Bod s analgetickým účinkem: patří do skupiny bodů, jejichž stimulací ať už jednotlivě nebo v kombinaci s jinými body lze dosáhnout znecitlivění místa u určitých průběhů bolesti či jejího napadení (např.: zuby, čelist, porod, odstranění krčních mandlí (tonsilektomie), odstranění slepého střeva (apendektomie))

Důležitý bod první pomoci: patří do skupiny bodů se zvláštním účinkem u těžkých akutních stavů nemoci a bolestí (např.: všechny druhy bolestí, zvláště bolesti u ledvinové a žlučníkové koliky, akutní bolest v břiše (abdomen), srdeční infarkt). Tyto body mohou obvyklou terapii první pomoci v určitých případech doplnit a přinést okamžitou úlevu.

Důležitý terapeutický bod dráhy tlustého střeva: patří ke skupině bodů se zvláštním účinkem při terapii určitých poruch a onemocnění (zde: akné); ale je také označován jako hlavní-, klíčový-, speciální-, symptomatický a zázračný bod.

Důležité indikace dle TČM k akupunktuře

vyhání vnější vlhkost, vyhání vnější chlad, vyhání vnější vítr, reguluje a transformuje vlhkost, vyhání horko, vyhání horko v plicích, reguluje horko v plicích, posiluje vzestupnou a disperzní funkci plic, zprůchodňuje dráhy a cévní síť, otevírá povrch, odstraňuje bolest, posiluje wei qi

Důležité indikace k moxování

bi-syndromy, vyhání vlhkost, vyhání chlad, posiluje esenci ledvin, posiluje jang ledvin, posiluje wei qi, vyhání vítr, posiluje xue, posiluje jin, odstraňuje škodlivý hněv

Příklady použití tohoto bodu dle Ma Dan Yanga

Vyhnání vnějšího chladu:                   LI4, LU7, LI11, ST36

Vyhnání vnějšího větru:                     LI4, LU7, LI11, GB34

Posílení disperzní funkce plic:           LI4, LU7

Posílení sestupné funkce plic:           LI4, LI11, ST36

Vyhánění vnější vlhkosti:                   LI4, ST36

Transformace vlhkosti:                      LI4, LR3

Vyhánění horka z plic:                       LI4

Použití akupunktury

Směr zavedení jehly:           kolmý, šikmý

Upozornění:                         u kolmého zavedení směrem do dlaně a u šikmého lehce proximálně směrem k dlani

Hloubka vpichu:                  u kolmého zavedení: 0,5 … 1,0 cunu; 1,0 …2,0 cm

                                               u šikmého zavedení: 1,0 cun; 1,0 … 1,5 cm

Stimulace – možná:             intenzita silná

Pocit (deqi) při použití:       lokální tlumená bolest, pocit tepla, vyzařování pocitu v průběhu meridiánu až k lokti či k rameni a obráceně až ke špičkám prstů

Kontraindikace:                    tento bod se nesmí píchat v době těhotenství!! V době těhotenství ho lze použít pouze k vyvolání kontrakcí.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *