7. roční období LIXIA / Začátek léta 5. / 6. května

Patronem tohoto období je muž, který je napůl oblečen jako bojovník a napůl jako úředník. Ten naznačuje změnu jarního období na letní.
Nedostaví-li se v období LIXIA déšť, nebude rýže v domě.
Denní teploty začínají rychle stoupat, přibývá bouřek a obilí se nachází v hlavní fázi růstu. V Číně začíná léto. V období LIXIA se vydává císař s celým svým doprovodem sedm mil na jižní předměstí, aby zde pozdravil léto. Obyčejní lidé se v tento den setkávají se svými přáteli; ochutnává se již první ovoce a popíjí se zelený čaj z první sklizně čerstvých čajových lístků. Ale pozor!: kdo se v tento den posadí na práh dveří, riskuje, že celé léto bude nemocný. A číhalo zde ještě jiné „nebezpečí“: dříve se v tomto období činila opatření, která měla chránit lidi před hady, typickou hrozbou léta.
Všední den v období LIXIA
V letních měsících se očišťuje Qi nebes a země, desetitisíce životů kvete a dozrává. Nyní by se mělo chodit pozdě spát a brzy vstávat. Zlobě a nervozitě by se mělo vyhýbat a Qi by se neměla hromadit, nýbrž by měla proudit. Pokud by toto nebylo možné, mohla by být poškozena srdeční Qi a na podzim by pak nemohl organizmus svou úlohu sbírání a ukládání správně konat. Toto ho dělá náchylným k nemocem na podzim a v zimě.
Srdce – orgán léta
K létu jsou přiřazeny orgán srdce a element ohně. V souladu s plně kvetoucí přírodou je funkce srdce u lidí v tomto období nejsilnější. Proto by nyní měla být zdravotní péče zaměřena zejména na tento orgán. V TČM se rozumí srdce jako císař celého těla. Tam také sedí duch Shen. Srdce je yangový orgán a ovládá yangovou Qi, která pohání krevní oběh a udržuje všechny životní funkce; označuje se také jako slunce těla. V období LIXIA prší zřídka, často fouká suchý vítr, a proto lidé ztrácejí hodně tekutin. To všechno vede, jak se používá v TČM, k jevu „stoupajícího ohně“ (shanghuo). Ten se pak projevuje suchým a bolavým krkem, červenými a suchými oči, pálením v nosu, popraskanými rty, ztrátou chuti k jídlu, zácpou a tmavou močí. Aby tyto symptomy nezašly tak daleko, měl by se vést běžný život s dostatkem přestávek a nepřehánět to např. s pitím velkého množství alkoholu. Kromě toho by měl člověk hodně pít, jíst dostatek ovoce a zeleniny a vyvarovat se ostrým pálivým jídlům.
I když bude svádět první horko k polednímu spánku, měli by si tento požitek korpulentní a starší lidé odepřít. Lidé přes 65 let mají často zvápenatělé tepny. Po jídle má krev tendenci se zahušťovat kvůli vstřebávání živin. Polední spánek také navíc zpomaluje tok krve, což může zvýšit nebezpečí mozkové příhody. Lidé s problémem přibývání na váze dávají tělu díky polednímu spánku příležitost, ukládat tuk. Místo spánku je lepší se jít po obědě projít nebo zvolit jiný přiměřený pohyb.
0 komentářů