fbpx

6. roční období GUYU / Obilný déšť 20. / 21. duben

Patronem tohoto období je postava dobře živeného knížete, který drží v ruce nádobu s dešťovou vodou.

Období Guyu se nikomu nelíbí: Rýže miluje horko, ale pšenice ho nesnáší. Rolníci sice déšť vyhlížejí, ale moruši lze sbírat jen, když slunce svítí.

Guyu znamená dešťovou vodu, a ta může podpořit růst sta druhů obilí. Toto období uzavírá jaro. V Číně v této době přestávají noční mrazy, studené roční období je u konce a začínají zemědělské práce. Mrholení, známé také jako déšť broskvového květu, které se objevuje přibližně v této době, pomáhá v růstu rýži a dalším druhům obilí. Na stromech moruše vyrůstají jemné lístečky, které se používají pro pěstování bource morušového a sběrači čajových lístků sbírají na jihu země první drahocenné čajové lístky. Kukačka, kterou v Číně označují za zvěstovatele jara, připomíná lidem, že přišel čas vysévání. Pivoňky jsou v největším rozkvětu, v některých oblastech se pořádají pivoňková party, kde se všichni obdivují nádherné květy pivoněk. V tomto období intenzivního růstu se probouzí také škodlivý hmyz, jako škorpióni, nebo choroboplodné zárodky k novému životu, což je důvod, proč rolníci bojují proti těmto zlům amulety, papírovými lodičkami a obětováním.

Všední den v období GUYU

V tomto období potřebují orgány játra, slezina a žaludek naši zvláštní pozornost a péči. Játra by měla být nyní obzvláště průchodná, aby zajistila nerušený tok energie. To umožňuje, aby vlastní energie těla nerušeně rostla v harmonii s Qi probouzející se přírody v prvních mírných dnech roku, a aby se člověk cítil dobře a plný síly. Fouká-li však jarní vítr nepravidelně a náladově, tak to u lidí způsobuje nervozitu a agresi, protože tento vítr brání v rozvoji jaterní Qi. Lidé, kteří trpí na onemocnění srdce nebo jater nebo mají psychické problémy, jsou v tomto období obzvlášť zranitelní a ve všeobecně špatném stavu. Toto roční období, které se vyznačuje silnými teplotními výkyvy a často se měnícími větry (aprílové počasí), také vyvádí z rovnováhy biologické hodiny našeho těla. Tento stav může „udeřit na žaludek“, což by mohlo vést k chronickým zánětům žaludku (Gastritis) a žaludečním vředům. Příznaky jsou diskomfort a pálení v horní oblasti břicha, nechuť k jídlu, hořká chuť v puse, únava, úbytek hmotnosti, anémie a závratě. Protože se symptomy jen velmi pomalu vyvíjí, jsou často přehlíženy a nevěnuje se jim pozornost. Člověk by se měl vyvarovat alkoholu, cigaretám, kávě i černému čaji a také těžkým jídlům, měl by jíst raději častěji malá množství jídla. V tomto období se také mohou vyskytnout nervová onemocnění, především ischias, trigeminus a bolesti v mezižebří. Bolesti v mezižebří se vyskytují buď jednostranně, nebo na obou stranách v oblasti dráhy jater až do podpaží a mohou vystřelovat až do břišní oblasti. Dle čínské medicíny mohou upozorňovat na slabost nebo poruchu dráhy jater, která, jak již bylo popsáno výše, trpí na stagnaci Qi. TCM terapie se stará v takovém případě o průchodnost dráhy a o aktivaci krevního oběhu.

Problémy s ischias se mohou v tomto období tvořit od různých, pro jaro typických „škodlivin“, totiž větru, chladu a vlhkosti, které vedou k blokádám určitých drah. Klinický obraz je v každém případě jiný. Pokud je příčinou pronikavý vítr, pak bolest putuje; pokud je příčinou chlad, pak jsou bolesti obzvlášť prudké, náhlé, silné a dají se lokalizovat; pokud je příčinou vlhkost, pak je člověk otupělý, má těžké končetiny a pocit bolestivosti; existuje ale i náhlá bolest ischiasu, která vychází z horka. TCM terapie se snaží v tomto případě o vypuzení větru, chladu a vlhkosti a o odstranění blokád.

Bolestmi trigeminusu trpí většinou ženy ve středním věku. Nejčastěji vznikají proniknutím větru a chladu, což má za následek křečovité kontrakce drah v obličeji. Další příčinou je neléčená blokáda jaterní Qi, která vytváří teplo a oheň v těle. Tento klinický obraz je spojen s poruchami trávení.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *