fbpx

5. roční období QINGMING / Jasno a světlo 4. / 5. duben

Patronem tohoto období je duch mrtvých v podobě žebrajícího mnicha. Jazyk visící ven upozorňuje na to, že je už mrtvý.

Dávejte si pozor! Čínské přísloví praví: Kdo se v období QINGMING nedotýká vrbových větví (vrbového proutí), stane se v příštím životě prasetem nebo žlutým psem. Toto přísloví nás vrací zpět k víře, že v tento den zlomené vrbové větve odhánějí zlé duchy. Také by se měl čas v tomto období věnovat zesnulým předkům, neboť se zde slaví „Svátek zametání hrobů“ (saomu jie). V období QINGMING, kde se už ukazuje první jarní sluneční počasí, se celá rodina setkává u hrobu svých zesnulých předků, společně si připraví piknik, kde jedí a pijí. Nejdříve však odstraní plevel kolem hrobu. Pak se pozdraví se zesnulými úctyhodnou poklonou a informují je o nových rodinných záležitostech. Nakonec se všichni posadí kolem jídla, zapálí vonné tyčinky, které se pak různě zapíchají do jídla na počest zesnulých. Piknik u hrobu není ve znamení smutku, jde o to se dobře a s radostí pobavit. Všichni si pak užívají první jarní výlet roku, který byl v dávných dobách často jedinou příležitostí, kdy ženy směly opustit svůj domov a ukázat se na veřejnosti. Nebylo neobvyklé, že se k tomu využívaly služby svatebních agentur.

Všední den v období QINGMING

Kdo by se rád po dlouhé zimě nechtěl rozloučit s kily navíc? V tomto období potřebuje tělo detoxikaci. Jarní počasí umožňuje více pohybu v přírodě. Není zvláštností, že i u nás v našich končinách, lidé drží období půstu. TČM zná různé, nejen dietetické metody, jak se zbavit přebytečných kil. Zde je seznam některých druhů zeleniny a ovoce, které mohou podpořit naše úsilí zhubnout:

okurka, rajčata, ředkev, mu-er-houby (tzv. Jidášovo ucho), žampióny, červené chilli papričky, česnek, čínské zelí, fazolky mungo, řapíkatý celer, chřest, lilek, karotka, dýně, vodní meloun, jablko, banány.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *