fbpx

4. část roku CHUNFEN / Jarní rovnodennost 20. /21. března

Patronkou tohoto období je krásná dívka z Vyšší vrstvy s květy ve vlasech a hedvábným vějířem v ruce. Symbolizuje jaro.

V období CHUNFEN jsou den a noc na obou polovinách zeměkoule stejně dlouhé. Ale pokud se začne pohybovat bod, nad kterým stojí slunce v pravém úhlu, na severní polokouli, tam začínají být dny delší a noci kratší. Na severu je ještě stále chladno, počasí je nestálé a suché.

Pokud v období CHUNFEN fouká vánek, lékař se dostává do krize. Pokud v tomto období nepadá žádný déšť, porostou pole a bude dobrá úroda.

            Ze zbytků rýže ze zimních zásob se připravila mouka, ze které se pekly koláče. Člověk je sám jedl a podaroval i příbuzné, aby mu požehnali budoucí sklizeň. Nyní přichází čas, kde by se měl člověk vyrovnat s Vyšší mocí. Proto císař při velké slavnosti, která se konala po celé zemi, nabídl bohu Země zemi v pěti různých barvách, aby mohl žehnat úrodou všem nebeským směrům a středu.

            V tomto ročním období slaví narozeniny královna květin, která dohlíží na správný začátek kvetení. Pro dnešní populaci je to důvod k prvním výletům do již zelené přírody. Přehlídky květin, pořádané po celé Číně, jsou také pozůstatkem této starodávné slavnosti.

            Ale pozor! – tradiční čínský kalendář v této souvislosti výslovně varuje před mnoha jedovatými rostlinami, které přináší poslíčkové jara. Některé, které jsou v Číně původně divokými rostlinami, jako je oleandr, azalka, kala, vlčí mák, tulipány nebo krásné bílé zimní narcisky (tazety) – čínsky shuirian, vodní víly – jsou u nás oblíbené jako květiny v květináčích, řezané nebo zahradní květiny. Často nám není známo, že jejich listy a květy jsou jedovaté a my bychom se neměli příliš dlouho vystavovat jejich vůni.

Všední den v období CHUNFEN

            YANG se nachází ve fázi růstu a to se týká bohužel i pro nás škodlivých bakterií a patogenů onemocnění. Protože YIN ještě zcela neztratila svůj vliv, je možné očekávat onemocnění z chladu v chladném počasí. Pozor tedy na nachlazení a nakažlivé onemocnění. Především oslabení lidé (např. lidé po nemoci, ženy po porodu atd.) a staří by na sebe v tomto období měli dávat pozor.

            Protože díky rostoucímu YANG se stimuluje oběh a látková výměna, může také docházet k neinfekčním potížím jako je VKT, menstruační problémy, hemoroidy a alergie. Alergici začínají trpět na první jarní květy. Klasikové v knize Huangdi Neijing Suwen radí vyrovnávat YIN a YANG, při nedostatku doplňovat, při plnosti sedovat. Toho lze dosáhnout i vhodnou stravou a cíleným cvičením.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *