fbpx

3. část roku JINGZHE / Probouzení hmyzu 5. / 6. březen

Patronem tohoto ročního období je bůh hromu podobný velkému ptáku, který v ruce drží kladivo, s nímž vytváří hrom.

Podle čínské mytologie o stvoření vytvořil Pan Gu svět, ve kterém rozdělil nebe a zemi; jeho dech byl větrem a jeho hlas hromem. Na podzim a v zimě se schoval hrom do země. Když rolníci na jaře obdělávali svá pole, tak ho svými pluhy probudili. Ten se vynořil s první bouřkou roku ze země. Úder prvního hromu vylekal všechen spící hmyz a plazi, které byli také schované v zemi. Proto ten název tohoto období, ve kterém se objevují první bouřky. Probuzením hmyzu ještě před obdobím JINGZHE, znamenalo, že lidé museli, podle rolnického pravidla, jíst psí žrádlo – protože by hrozila špatná sklizeň. Hrom a blesk hrály v tomto období důležitou roli, obětovalo se bohu hromu a bohyni blesku. Kromě toho se musel člověk chránit proti probouzející se havěti. Proto se sypalo vápno do všech rohů domu a na praskliny ve stěnách.

Všední den v období JINGZHE

            V přírodě se v tomto období začínaly ukazovat první květy, počasí bylo celkem teplé, avšak toto jarní probouzení skrývalo nebezpečí. Hrozila chřipka, žádné nachlazení, nýbrž virové onemocnění. Rovněž se rozmáhaly typické dětské nemoci, jako byly spalničky a plané neštovice. Vznikalo zvýšené nebezpečí nákazy.

            Čínští domácí lékaři doporučovali, několikrát denně si vyplachovat ústa slanou vodou a prostory, kde se lidé nejvíce zdržovali, vykouřit octem. Před spaním pak doporučovali nasekaný čerstvý zázvor a hnědý cukr přelít horkou vodou a teplý vypít.

            Střídavé jarní počasí zatěžuje biorytmus a hospodaření s vyměšováním člověka. Následkem jsou psychická labilita a deprese. TČM zde zdůrazňuje význam pravidelného denního rytmu. Mimoto by se měl člověk hodně hýbat na čerstvém vzduchu, jít mezi lidi a odreagovat se, relaxovat.

            V tomto období se také nepříjemně připomínají stará onemocnění, jako jsou zlomeniny, podvrtnutí a jizvy. Časté výkyvy v počasí vedou k tomu, že na těchto místech dochází k dráždění a blokádám toku krve a qi. Zde pomáhá jemné masírování těchto problémových míst a jejich udržování v teple. Také se doporučuje rozumná změna fyzické aktivity a odpočinku. Lékař TČM předepisovat byliny, které pomohly zprůchodnit dráhu, která vedla místem bolesti.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *