2. Část roku YUSHUI / Dešťová voda 18. / 19. února

Patronem tohoto ročního období je dračí bůh, který vládne větru a dešti. Plive vodu a nosí žezlo.
Když začne jaro a jemně prší,
přijď dříve z polí a vrať se tam později.
Na jihu vane nyní už teplý vítr, sníh a led taje. Vzduch je vlhký a srážek přibývá. Divoké husy se vracejí zpět. Do této doby spadá i třídenní slavnost lampiónů (yuanxiao), která se koná 15 dnem po tradiční oslavě čínského Nového roku, svátek, který se mění v závislosti na lunárním kalendáři.
Dříve byly domy v těchto dnech ozdobeny lampióny. Procházelo se ulicemi, řešili se hádanky, které byly napsané na lampiónech a jedly se sladké lepkavé rýžové kuličky, rovněž nazývané yuanxiao. Tradičně byly tyto kuličky vyráběny doma z lepkavé rýžové mouky a byly plněny pastou z červených fazolí, sezamem nebo umletými oříšky. Hotové plněné kuličky byly uvařeny v horké vodě a servírovány v misce společně s horkou vodou, která se následně vypila. Voda sloužila jako polévka. Protože je těsto z jemně umleté rýžové mouky těžce stravitelné, jedlo se toho málo.
Se svátkem lampiónů začaly také první zemědělské práce. Draku, který je ve staročínské kultuře důležitým božstvem, se přisuzovalo pozitivní myšlení, a proto se lidé museli snažit, aby byl dračí bůh dobře naladěn. Drak vládne počasí a velí větru a dešti. Druhého dne druhého lunárního měsíce, tedy v období YUSHUI, podle legendy zvedá hlavu. To znamená, že nebe a země společně tvoří životně důležitý déšť. Existuje řada místních zvyků, které draka vítají. Je mu obětováno, ale ani lidé se neodbývají a jedí malé kulaté jarní koláčky (chun bing), které připomínají dračí šupiny. Jiná taková sladkost je z lepkavého prosa, která se nazývá „Osel se válí“, protože je obalena v zelené hrachové mouce (jakoby se osel válel v zelené trávě).
Všední den v období YUSHUI
Jaro je období jater. V této fázi se člověk cítí vitálně a plný energie, protože jaterní Qi se sezónním vzrůstajícím jangem roste. Je-li však jaterní Qi příliš silná, člověk je červený v obličeji, je nervózní a končetiny mají tendenci k nekontrolovatelnému škubání. Proto spočívá zdravotní péče na jaře především v regulaci funkčního systému jater. To vyžaduje vyrovnanou psychiku, protože játra reagují na každou negativní emoci.
Klasikové medicíny radí, vyvarovat se dvanácti věcem v tomto období: nadměrnému přemýšlení, na něco stále myslet nebo po něčem silně toužit, zabýváním se věcmi stále do kola, nadměrnému mluvení, smání se, trápení, těšení se, ale také silnému nadšení, zlobě a lásce a zároveň i nadměrné nenávisti.
Člověk by si měl užívat prvních teplých slunečních paprsků, ale stále si uvědomovat, že ještě vládne chladné zimní počasí. Tedy nebýt lehkomyslný, neboť „jarní mráz padá i na vola“. Póry na kůži se začínají otvírat, proto náhlý chlad může působit velmi škodlivě a okamžitě proniknout. Vzniká zvýšené nebezpečí z nachlazení.
0 komentářů