„Bod paže“ – znak NAO znamená paži, nadloktí; znak SHU znamená bod.
LOKALIZACE:
· v prodloužení axiální rýhy, přímo nad bodem SI 9 (Jianzhen), v důlku pod akromionem (nadpažkem)
KATEGORIE BODU:
JIAOHUIXUE (t´iao chuej xue) – bod křižovatky drah SHOUTAIYANG + YANGQIAOMAI + YANGWEIMAI (bod křižovatky drah tenkého střeva, jangové patní a jangové pojivové dráhy).
Pozn.:
Přesto, že jsou nejasnosti o průběhu některých mimořádných drah, mezi podáním v Nej-t´ingu a stanoviskem pozdějších autorů, tak bod NAOSHU je uváděn jako propojovací bod dráhy tenkého střeva s dvěma mimořádnými. U tohoto propojení je uváděn jako 4. bod dráhy YANGWEIMAI a jako 5. bod dráhy YANGQIAOMAI.
YANGWEIMAI (jangové /vnější/ pojivové dráze) je přisuzováno, že ovlivňuje stav QI a XUE na povrchu ((YINWEIMAI – jinová /vnitřní/ pojivová dráha vykonává totéž, ale uvnitř v jinových drahách)).
YANGQIAOMAI přivádí YANG do smyslových orgánů.
FUNKCE:
· Oživuje cirkulaci krve a eliminuje bolest
· Příznivě působí na rameno – uvolňuje šlachy a vazy
INDIKACE:
· Bolest v oblasti paže a lopatky; akutní bolest na zadní straně ramen
(SI 10 NAOSHU + SI 6 YANGLAO); neschopnost zdvihnout rameno
KOMENTÁŘ:
1.) Jde o důležitý bod pro problémy s ramenem a měl by být vždy vybírán jako lokální bod pro uvolnění napětí ramen. Jako bod křižovatky zvláště zvyšuje pohyblivost ramen, vždy když je omezená hybnost kloubu (tzv. „zamrzlé rameno“). V praxi se velmi často používá u tzv. bi-syndromů, které postihují oblast ramene.
Jako bod dráhy YQM přispívá k mobilitě ramenního kloubu.
Jako bod dráhy YWM podporuje zásobení této oblasti yangem a wei qi.
2.) Je to „souhlasný přídavný bod“ pro oblast paže a zadní plochu ramena. Co je souhlasný přídavný bod je také tématem našich seminářů.
3.) Podle našich zkušeností, když se u tohoto bodu použije tzv. horká jehla, přináší velmi dobré výsledky zvláště pak u nedostatku qi a krve.
(obrázek zdroj: https://acumeridianpoints.com/wp-content/uploads/2020/07/SI-10-Naoshu.jpg)
0 komentářů