BL60 – Kun lun
Je to další bod, který jsme si vybrali. Abychom mu lépe porozuměli, měli bychom se přesunout do doby dávno minulé, kde se dá vypozorovat pravděpodobný původ tohoto bodu.
KUN LUN = pohoří
Kun Lun (chin.: 崑崙山(脈) / 昆仑山(脉) kūn lún shān (mài)) je pohoří, které se nachází v západní Číně. Jeho délka činí zhruba 3000 km a některé jeho vrcholky dosahují až do výše 7167 m.
MÝTUS
Pohoří je známé v čínské mytologii jako taoistický ráj. První cestu sem podnikl podle legendy král Mu Wang (1001 bis 946 př.n.l.) z dynastie Zhou. Objevil tam údajně nefritový palác Huáng Di, mýtického Žlutého císaře a setkal se tam s Xiwangmu, královskou matkou západu a bohyní nesmrtelnosti a matkou Chou. Podle čínské mytologie zde žilo také 8 xiān (仙), 8 nesmrtelných.
Kun Lun byl také nazýván jako hora vesmíru, kde byl palác, který byl označován jako palác „Zářícího boha“. To znamenalo, že ti, kteří mohli vystoupat po schodech na Kun lun, dosáhli nesmrtelnosti.
V krátkosti k bodu:
Symbolizuje spíše sídlo osmi nesmrtelných než jen vyvýšené místo na vnějším kotníku nohy. Je to místo spirituální obnovy, prvek ohně na dráze vody je přitom brán jako doutnající jiskry života uvnitř země během zimy, nebo jako obnovující se světlo na nejvyšším vrcholu temnoty. Proto se pohoří KUN LUN spojuje s obnovením života. Na nejvyšší rovině jde u tohoto bodu o znovuzrození a vzkříšení. Tady pramení řeka Yangtse a proto lze jeho účinek brát jako návrat k původu dráhy močového měchýře, která jako řeka Yangtse je nejdelší energetickou dráhou v těle.
Jako bod ohně zahřívá zamrzlou dráhu močového měchýře, řeší ztuhlá záda a všeobecně pocit chladu. Moxa na takovém místě rozmrazí energii v dráze a vyhání chlad z kostí a citů. Zde díky ohni proběhne znovuzrození, které promění paralýzu ve znovu se vracející pohyb na všech úrovních.
Zpátky ni krok, jen dopředu jít, je starý taoistický motiv, právě tak jako návrat k původu, který umožňuje dlouhý život. Jen průlom ledu zamrzlé lidské struktury umožňuje nový začátek. Takže se vraťme k pohoří KUN LUN, když se pozná člověk konstitučním typem voda, hrozí kvůli trvajícím chladným citům, že voda jeho života zamrzne, protože on zamrzl ve svém strachu. Když se ale naopak prvek vody zahřeje, může bod ohně toto horko vypudit jako např. u zánětu močového měchýře; je všeobecně známo, že je výhodnější použít na yangových drahách bod ohně (čtvrtý bod wushuxue neboli bod toku) pro pročištění horka.
Hlavně, když se BL60 (kun lun) přeci jen bude tonizovat, aby se yangový oheň ve vodě rozdmýchal, především u chronického podchlazení vody, tak v kombinaci s KI2.
Tento bod má vliv na šíji a spodní záda. Kvůli silnému účinku na horní a spodní část páteře je také zařazen do 12-ti hvězdných bodů Ma Dan Yanga (LU7, LI4, LI11, ST36, ST44, HT5, BL40, BL57, BL60, GB30, GB34, LR3).
Tento bod lokalizujeme na vnější straně nohy, uprostřed mezi nejvyšším vrcholem vnějšího kotníku a Achillovou šlachou.
Je mistrovským bodem pro všechny bolesti a obzvlášť pro všechny bolesti a otoky v průběhu dráhy močového měchýře:
Působí „mistrovsky“ u poruch a onemocnění na funkce, orgány a části těla, které mu náleží. Působí především u funkčních onemocnění v oblasti svalů a kostí, ale i u bronchiálního astmatu a laryngitidy.
Důležitý vzdálený bod na dráze močového měchýře:
Patří do skupiny bodů s celkovým účinkem na poruchy a onemocnění částí těla, které se nacházejí ve větší vzdálenosti od tohoto akupunkturního bodu.
Příklady použití tohoto bodu dle Ma Dan Yanga
Regulace spodního zářiče: BL60
Vyhánění větru: BL60, LU7, LI4, LI11, GB30, GB34, LR3
Použití akupunktury
Směr zavedení jehly: jehla se zavádí kolmo nebo směrem k bodu KI3
Hloubka vpichu: 0,5 … 1,0 cun; 1,0 … 2,5 cm
Stimulace – možná: intenzita silná
Kontraindikace: použití tohoto bodu je v těhotenství zakázáno!! Může dojít k vyvolání porodu!!!!
0 komentářů