fbpx

AKUPUNKTURNÍ BOD ST 40 FENGLONG A ZAHLENĚNÍ

Při oslabení funkce sleziny vzniká vlhkost a tvoří se TAN (hlen). Proto se říká, že slezina je zdrojem TAN a plíce jsou nádobou na TAN. Máme dva druhy TAN, tzv. „hodný a zlý“. Hodný se ukládá v plicích a lze vykašlat, zlý není vidět a koluje v krevním řečišti. TČM se vždy snaží řešit BEN-kořen, příčinu onemocnění a neřešit stav pouze ovlivněním BIAO, tedy pouze odstraněním hlenu. V akupunktuře je dobře známý bod ST 4O FENGLONG, jako nejlepší bod na TAN. Co je to za zvláštní bod, který má takové schopnosti?

Je to LUOXUE žaludku (bod spojnice žaludku). Jako každý bod LUO má čtyři větve:

1) Z bodu LUO vede spojka do spřažené dráhy (sleziny), která zajišťuje propojení BIAO – LI. V případu plnosti v dráze žaludku, která vzniká nejčastěji ze špatného stravování, přejídání se atd., se převádí energii samostatným použitím bodu ST 40 sedativně do prázdné dráhy sleziny. Z bodu LUO vede QI do bodu YUAN spřažené dráhy sleziny tj. SP 3 TAIBAI. TAIBAI je také bodem BEN na dráze sleziny, který je sám o sobě vhodný pro posílení orgánu. V případu většího postižení se dá použít jak bodu LUO žaludku, tak bodu YUAN spřažené dráhy dle pravidla „host – hostitel“. Postupujeme tak, že se jako první napíchne tonizačně bod YUAN SP3 TAIBAI a teprve potom sedativně bod LUO žaludku. Z výše uvedeného je zřejmý účinek bodu FENGLONG na TAN. Nutno si uvědomit, že to působí zpožděně, slezina se musí nejprve posílit a pak nebude vznikat TAN!

2) Druhá spojka zajišťuje spojení s vlastním orgánem.

3) Třetí odbočka z bodu ST 40 FENGLONG má za úkol vyrovnávat rozdíly mezi levou a pravou párovou dráhou žaludku.

4) Z bodu LUO žaludku vede další spojnice vně a podél mateřské dráhy stoupá k hrdlu a šíji, kde se kontaktuje se všemi drahami. Dle symptomů se sledují stavy plnosti SHI a nedostatečnosti XU ve spojnici, kde jedním z bodů pro léčbu bude i ST 40 FENGLONG.

Bod ST 40 FENG LONG, podobně jako ostatní LUOXUE patří mezi body pro harmonizaci organismu.

Kategorie: ČLÁNKY

0 komentářů

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *