fbpx

FENGHAN

(Článek je především věnovaný studentům TČM)

Napadení větrem a chladem

Nastupuje změna období, příjemné teplo babího léta se postupně mění na studenější a sychravější počasí. Nastává podzim a zima, kde je typickým onemocněním nachlazení. V TČM to spadá do velké skupiny GANMAO. Budeme se zabývat nejčastějším onemocněním tzv. GANMAO FENHAN (nachlazení, napadení větrem a chladem), které nás bude více, či méně, postihovat celé zimní období. Hlavní škodlivinou je chlad (HAN), který se velmi často spojuje s jakoukoliv škodlivinou. Z tohoto důvodu se mluví o napadení FENGHAN. Právě teď je nejvyšší čas si toto uvědomit a proto se krátce podíváme, jak bychom měli správně a včas akupunkturně postupovat, abychom se s tímto napadením vypořádali.

Nejdříve trocha teorie.

Je nutné si uvědomit, že chlad HAN proniká do těla přes 6 oddílů (např. TAIYANG, YANGMING atd.) a horko přes 4 vrstvy. První oddíl, kterým vstupuje škodlivina (XIEQI HAN) do těla je TAIYANG, který má na starosti povrch a jeho ochranu. U každého oddílu rozeznáváme nebeskou a pozemskou větev. Nebeská větev oddílu TAIYANG je dráha SHOUTAIYANG (dráha tenkého střeva) a pozemská větev ZUTAIYANG (dráha močového měchýře). Obě dráhy svým průběhem a svými body vymezují prostor v horním ohništi, kudy proniká škodlivina FENGHAN do těla. Nás hlavně zajímá napadení chladem a to v jeho rané fázi. V tento moment, v úplném začátku, bychom měli postižení co nejlépe podchytit, aby se nemohlo dále rozvíjet. Pokud je onemocnění ještě v jangových oddílech, mluvíme o lehkém průběhu a dalším postupem do jinových oddílů se však stává vážnějším. Jinými slovy, se vždy snažíme zasahovat včas, předcházet onemocnění, nepřecházet nachlazení, přijít tedy již s prvními příznaky a zabránit tomu, aby se nevypuzený HAN začal postupně měnit na horko a onemocnění se dále rozvíjelo a komplikovalo. 

Ilustrativní obrázek ze semináře EIPZ na 1. škole TČM

Vlastní postup.

Každý oddíl má své typické symptomy. Podle symptomu lze poznat, ve které fázi se toto onemocnění nachází. Zda je ještě v oddíle TAIYANG, nebo se již přesunulo do oddílu YANGMING (kde je již horko), nebo je již v oddíle SHAOYANG (na pomezí jinu a jangu a s typickým střídáním teplot, atd). Nás zajímá tedy počáteční fáze vstupu škodliviny FENGHAN, tj. oddíl TAIYANG.

Příklad:

Přichází kamarád s těmito symptomy: se zimomřivostí, s bolestmi hlavy, se ztuhlou šíjí, má bolesti při předklonu a záklonu hlavy, má vodnatou rýmu a kašel.

Na základě výše uvedených symptomů, které jsou typické pro oddíl TAIYANG, jsme se rozhodli pro použití pozemské větve TAIYANG (dráhu močového měchýře). Není totiž důvod pro upřednostňování větve SHOUTAIYANG (dráhu tenkého střeva), protože body BINGFENG a JIANWAISHU nejsou palpačně bolestivé a dráha tenkého střeva má spíše na starosti problémy s otáčením hlavy. Naopak dráha močového měchýře má na starosti záklon a předklon a je schopna vyřešit i další zjištěné sy.

                   Tedy všechny hlavní body pro léčbu musí být pouze z dráhy ZUTAIYANG.

Princip léčby:

  • Vyhnat XIEQI FENGHAN
  • Celou oblast opět zprůchodnit, zbavit bolesti a ostatních sy
  • V této fázi napadení, se nedoporučuje zabývat  posílením organismu, protože bychom mohli, při neznalosti správného postupu, posílit i XIEQI a onemocnění tak naopak zhoršit. 

Léčba:

Hlavní body:

Bod BL 1O TIANZHU je důležitým bodem na rozptýlení jak vnějšího, tak vnitřního větru z hlavy. Jde o nejdůležitější bod pro léčbu bolestí hlavy v týlu a na temeni jakéhokoliv původu (jak u stavu SHI tak XU). Neměl by chybět v žádné sestavě na tortikolis.

Bod BL 12 FENGMEN je považován za nejlepší bod na nachlazení, ale s úspěchem lze použít jen v samotném počátku onemocnění, později má již menší účinek. Působí na vnější vítr v horní části těla. Vyhání škodlivinu chladu, posiluje rozptylující a sestupnou funkci plic, která má za úkol šířit obrannou energii celou pokožkou proti škodlivinám XIEQI. Často se používá i na místní uvolnění šíje. Zmírňuje všechny zevní příznaky (zimnici, ucpaný nos a kýchání, averzi k větru a chladu, bolest hlavy). Preventivně je velmi účinný při baňkování!

Bod BL 13 FEISHU. Je to BEISHUXUE (zádový přepravní bod pro plíce). Také jako předchozí bod uvolňuje povrch tím, že posiluje rozptylující a sestupnou funkci plic. Rozhání chladný vítr a je zvláště používán při útoku XIEQI z vnějšku provázené kašlem. Pro zesílení účinku se často kombinuje s bodem FENGMEN.

Bod BL 65 SHUGU je bodem dřeva na této dráze, tedy je to sedativní bod sloužící k řešení plnosti v dráze vypuštěním. Je nutno, až podle velikosti škodliviny, posoudit jeho použití.

Na lepší zvládnutí  sy můžeme ještě použít některé pomocné body:

LI 20 YINGXIANG + extra bod BITONG – penetrační propojení odstraňuje problémy s nosem spolu s masáží moxou.

TAIYANG je extra bod pro bolesti hlavy

YINTANG je extra bod na zprůchodnění oblasti, zklidnění

Body HUATUO v oblasti horního ohniště a JIAJI na krku jsou extra body, které při segmentární akupunktuře dovedou řešit celou řadu problémů (bolest hlavy, šíje, kašel, chrapot atd.).

             POZOR – NEPLEŤME SI VŠAK HLAVNÍ BODY PRO LÉČBU S BODY POMOCNÝMI!

Závěr.

Celá léčba mj. závisí na kvalitě klientovi ZHENGQI a na včasné léčbě. V případě většího oslabení někdy dokonce dochází k tomu, že XIEQI neproniká postupně přes jednotlivé oddíly, ale některé z důvodů slabé ZHENGQI přeskočí. Musíme poznat, ve které fázi (oddíle) se onemocnění nachází a vybrat správnou léčbu. Úspěšnost také ovlivňuje nejen správná volba sestav, ale i praktická lokalizace a správné ovlivnění bodů. Tomu je věnován dostatečný prostor na našich seminářích, kde jste srdečně zváni.

 Společně s preventivním pitím zázvorového čaje můžeme být velmi úspěšní při řešení tohoto hlavního onemocnění podzimu a zimy.

(Zázvorový čaj: 1 litr vody, 5 hřebíčků, kůra skořice a alespoň lžíce nasekaného zázvoru, to vše mírně povaříme, necháme trochu zchladnout a přidáme lžíci medu. Celý večer popíjíme šálky z vyhřívané konvičky).

Hezký večer

Vladimír 

Kategorie: ČLÁNKY

1 komentář

Katka · 7. 10. 2021 v 21:33

Moc děkuji za krásnou rekapitulaci. Určitě se bude moc hodit. Diky Vladimíre

Napsat komentář

Avatar placeholder

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *